Ścieżka strachu
→ 1990 | USA | 115 min
→ reżyseria: Joel & Ethan Coen
→ obsada: Gabriel Byrne, Marcia Gay Harden, John Turturro, Albert Finney, Jon Polito
Lata 90. XX wieku przyniosły zakończenie zimnej wojny, globalizację, wielokulturowość, postmodernistyczną kulturę popularną, telefony komórkowe i narodziny Internetu. Stany Zjednoczone były gotowe na stabilizację, spokój i dobrobyt. A jak wyglądał krajobraz filmowy? Podczas przeglądu „Buntowniczki, marzyciele, heretycy” pokażemy filmy z bohaterami, którzy — zamiast cieszyć się bezpieczeństwem i statusem quo — odrzucają ustalony porządek, buntują się i próbują podążać własną ścieżką.
Akcja filmu „Ścieżka strachu” rozgrywa się w anonimowym amerykańskim mieście w trakcie prohibicji. Tom Reagan jest prawą ręką i głównym doradcą szefa irlandzkiej mafii Leo O’Bannona. Leo wdał się w wojnę z włoskim gangsterem Johnnym Casparem, a zarzewiem konfliktu jest Bernie Bernbaum — bukmacher, który oszukuje Caspara i ustawia mecze. Przy okazji jest bratem Verny, dziewczyny Leo, dzięki czemu znajduje się pod ścisłą ochroną. Tom próbuje odnaleźć się w tej trudnej sytuacji i waha się, którą stronę zająć. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że sam też sypia z Verną. Brzmi zawile? Być może, ale przecież bracia Coen przyzwyczaili widzów do tego, że są wizjonerami współczesnego kina, nie ma więc powodów do obaw.
Przed seansem odbędzie się krótka prelekcja, którą wygłosi Anita Skwara — filmoznawczyni, krytyczka filmowa, animatorka kultury, członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Międzynarodowej Federacji Prasy Filmowej FIPRESCI i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).